Koronawirus i odroczenie kredytu

Koronawirus i odroczenie kredytu to w ostatnich dniach gorący temat.

Dlaczego? Z prostej przyczyny – wielu ludzi traci pracę, zamyka firmy. Pandemia koronawirusa sieje spustoszenie nie tylko na zdrowiu, ale również z sferze finansowej.

Które banki oferują wakacje kredytowe? Na jakich warunkach? Koronawirus i odroczenie kredytu wiązało się z ważną konferencją i planem naprawczym jaki miał zaproponować rząd. Poniżej lista banków i propozycja dla klientów.

mBank – umożliwia każdemu klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu aż do 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach, w tym gotówkowych, hipotecznych czy firmowych.

Więcej informacji i instrukcja: mBank – opcja możliwa z panelu, po zalogowaniu

Bank Pekao – proponuje “pakiet działań pomocowych dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców”. Dotyczy on odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych przez okres do 3 miesięcy. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno umów kredytowych, jak i leasingowych oraz faktoringowych.

Więcej informacji i instrukcja: Bank Pekao

Bank Millennium – możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu na trzy miesiące, bez wychodzenia z domu.

“Dokonanie odroczenia spłaty trzech rat dostępne jest telefonicznie w TeleMillennium. W przypadku decyzji pozytywnej, zawieszana jest cała rata kapitałowo-odsetkowa, a okres kredytowania ulega wydłużeniu o czas zawieszenia”.

Podkreślono, że “propozycja ta dostępna jest dla klientów, którzy podpisali umowę o kredyt przed 18 marca 2020 r., na dzień wnioskowania nie mają znaczących zaległości w spłacie zobowiązania i złożą oświadczenie o braku możliwości spłaty w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną koronawirusem”.

Więcej informacji i instrukcja: Millenium Bank

Bank BNP Paribas umożliwia klientom indywidualnym oraz mikro przedsiębiorcom, w tym klientom z sektora Agro (również rolnikom), odłożenie o 3 miesiące spłaty pełnych rat kapitałowo-odsetkowych kredytu. Dotyczy to kredytów spłacanych w ratach, m.in. gotówkowych, samochodowych, hipotecznych i firmowych.

Więcej informacji i instrukcja: Bank BNP Paribas

Do wypełnienia formularza potrzebny będzie numer umowy kredytowej.

Alior Bank – możliwe zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na 3 miesiące lub zawieszenie spłaty rat kapitałowych na 6 miesięcy. Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, którzy odczuwają pogorszenie sytuacji materialnej w związku z kryzysem epidemicznym.

Więcej informacji i instrukcja: Alior Bank

Idea Banku – wakacje kredytowe trwające do 6 miesięcy.

Więcej informacji i instrukcja: Idea Bank

Citi Handlowy – klienci indywidualni banku mogą złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytowych (do 3 miesięcy), mikroprzedsiębiorstwa oraz klienci instytucjonalni mogą ubiegać się o zmianę harmonogramu spłat lub warunków kredytowania.

Pomoc będzie udzielana klientom po wypełnieniu przez nich prostego wniosku, zawierającego deklarację o pogorszeniu sytuacji finansowej w związku z panującą epidemią.

Więcej informacji i instrukcja: Citi Bank

Santander Bank Polska umożliwia wnioskowanie o karencję w spłacie kapitału kredytów ratalnych na 3 lub 6 miesięcy – do wyboru przez klienta. W okresie karencji klient płaci tylko raty odsetkowe. Wnioski można składać przez telefon, wkrótce będzie to też możliwe w bankowości internetowej. Bank przyjmuje również klientów indywidualnych o odroczenie spłaty raty kapitałowej kredytów gotówkowych i hipotecznych.

Santander Consumer Bank – wniosek pdf, do wypełnienia