Pętla finansowapętla finansowa
Pętla finansowa

Pętla finansowa jest Twoim problemem?

Nie nadążasz ze spłatą zadłużenia? Musisz wziąć kolejną pożyczkę aby spłacić zaległe zobowiązania? Jeśli tak, to jesteś w najgorszej z możliwych pozycji. To właśnie pętla finansowa. Mówiąc wprost – spirala zadłużenia. Czy jest na to ratunek? Oczywiście, że tak.

Po pierwsze musisz zrobić finansowy rachunek sumienia. Wyszczególnij wszystkie dotychczas zaciągnięte zobowiązania. To jest najważniejszy krok do tego, by pętla finansowa mogła zostać rozwiązana. Najlepiej jest wypisać sobie listę zobowiązań wraz z terminami i kwotami do spłaty.

Najprostszą metodą jest kontakt z wierzycielem. Wystarczy list lub e-mail. Należy napisać o zaistniałej sytuacji i poprosić o zmianę terminu spłaty lub kwoty. Zazwyczaj termin spłaty udaje się zmienić bez żadnego problemu. Gorzej jest ze zmniejszeniem kwoty spłaty. Próbować trzeba! Wylicz sobie realną kwotę którą możesz wpłacać na poczet długu. Nawet jeśli będzie to 20 czy 50 zł. Wierzyciel musi Tobie zaufać jeśli chce odzyskać swoje pieniądze. Ty musisz okazać się lojalną osobą wobec wierzyciela, by procentowało to w przyszłości.

Kolejną możliwością ugody jest połączenie zobowiązań w jedną ratę. Warunkiem jest posiadanie zadłużeń u jednego wierzyciela. Być może instytucja zaproponuje kredyt konsolidacyjny, albo inną dogodną formę spłaty.

Regularnie sprawdzaj swoją osobę w bazie BIK! Kilka słów o tym dlaczego warto to robić, możesz znaleźć w zakładce Sprawdzanie BIK.

Unikaj firm, które oferują prywatne pożyczki na spłatę zadłużenia. Jeśli masz problem z chwilówkami, to postaraj się o kredyt z niskim oprocentowaniem. Wówczas spłacisz wszystkie zaległe pożyczki. Konsolidacja chwilówek w taki sposób nie nadwyręży budżetu. Dzięki temu unikniesz niezapowiedzianych wizyt komorników i niepotrzebnych negatywnych wpisów w BIK! Pętla finansowa ma to do siebie, że często zapomina się o zaciągniętych zobowiązaniach. W końcu i trzeba będzie je spłacić. Bank o Tobie nie zapomni i nim się nie obejrzysz, negatyw w BIK pojawi się nieoczekiwanie.

Pożyczaj odpowiedzialnie, spłacaj z głową.